2006 Show

April 23, 2006

RESULTS

MENS: OVER 90kg

First Place
Nicholas Anthony (Muscleworks, Bethnal Green)
Second Place
Ollie Beard (Kings Gym, Bordon)

MENS: UNDER 90kg

First Place
Paul Stenning (Forest Gym, Crawley)
Second Place
Paul Jones (Health 4 Strength, Bournemouth)
Third Place
Dan Parker (The training Room, Isle Of Wight)

Also Competed

Carl May (Weights Room, Eastleigh, Garry Scales (Cheetah's Gym, Brighton)

MENS: 80kg

First Place
Steven Nicholls (Scot's Gym, Melksham)

MENS: U70kg

First Place
Mark Deane (Cheetahs Gym, Hove)
Second Place
David Thompson (Olympic Gym, Luton)
Third Place
Cyrus Yazdani (Cheetahs Gym, Hove)

Also Competed

Adrian Butcher (Next Generation, Bristol), Kevin Norris (Reps Health Studio), Mohammad Sorkabi (Total Fitness, Wilmslow, Manchester)

WOMENS: OVER 57kg

First Place
Sarah lewis (Fitness First, Portsmouth)

WOMENS: UNDER 57kg

First Place
Mary Howard (Pinks Gym, Cashalton)

WOMENS: BODY FITNESS

First Place
Clare Taubman (Fitness First, Fareham)
Second Place
Tracey Young (Weight Train, Eastleigh)
Third Place
Caroline Thomas (Body Limit, St. Albans

MENS: SENIORS

First Place
Dean Harris (Kings Gym, Hampshire)
Second Place
Steve Reeves (Empire Sports Club, Bristol)
Third Place
Tony Demarco (Muscle Zone, Wickam)

Also Competed

Robbie Hazeley (Fitness First, Exeter), Kevin Hopwood (Fitness First, Bognor Regis), Andrew McGregor (Cheetahs Gym, Hove), Tony Nadeo (Cheetahs Gym, Hove), David Sheldrake (Pinks Gym, Carshalton)

MENS: INTERMEDIATES

First Place
Mark Yates (Broadstone Leisure Centre, Poole)
Second Place
James Brace (Cheetahs Gym, Hove)
Third Place
Giles Thomas (Hercules Gym, Colchester)

Also Competed

Ian Clarke (The Foundation Gym, Sandhurst), Gary Edwards (Dunnings Health and Fitness, East Grinstead), Olteanu Florin (Lougars Gym, Portsmouth), Chris Tomlinson (Hutton Moore Gym, Weston Super Mare)

MENS: 1st TIMERS

First Place
Darius Tehrani (Cheetahs Gym, Hove)
Second Place
Gordon Ogg (Fitness Warehouse, Bracknell)
Third Place
Matherw Keen (Foundation Fitness Club)

Also Competed

Joe Baxter (Cheetahs Gym, Hove), Alec Campbell (Weights Room, Eastleigh), Przemko Gruszka (The Lido, Guildford), Mark Ingoe (The Weights Room, Eastleigh), Chris Moore (City Gym, Portsmouth), Zak Roby (Fitness First, Bristol), Kevin Rosewarne (Foundation Fitness Club, Sandhurst), Simon Timpson (Cheetahs Gym, Hove), Richard Tompkins (Fitness First, Eastbourne), Kingsley Walls (Cheetahs Gym, Hove)

MENS: JUNIORS

First Place
Gary Farr
Second Place
Nicholas Mazza (Lloyds Gym, Sheffield)

BEST POSING ROUTINE

First Place
Dean Harris (Kings Gym, Hampshire)

OVERALL

First Place
Mark Yates (Broadstone Leisure Centre, Poole)

Secure Online Payments