2014 Show

April 8, 2014

RESULTS

MENS: JUNIORS

First Place
Joey Stepp
Second Place
Marcus Parvell
Third Place
Jit Mattu

Also Competed

Darshan Patel, Ryan Crowley, Yasir Choudry, Gage Girton, Marcus Cheeynen, Tommie Were and Kadeem Huffstad

WOMENS: BIKINI UP TO 163cm

First Place
Joanna Mazurkiewicz
Second Place
Sophie Cooper
Third Place
Timea Nagy

Also Competed

Danielle Freeman, Jatherine Steele, Thereza Mytton, Kerry Bexon, Sarah Wate, Heidi Dunford, Ami Ruff, Lisa Dean, Samantha Kane and Alex Temple

WOMENS: BIKINI UP TO 166cm

First Place
Joanna Wolosz
Second Place
Jamelah May
Third Place
Charlotte Jones

Also Competed

Annabel Bennet, Nicola Wetherall, Lauren Twine, Jessica Dubb and Brooke Murray

WOMENS: BIKINI OVER 166cm

First Place
Cara Webb
Second Place
Jenna Richards
Third Place
Lynsey Trehame

Also Competed

Helen Day, Tracy Hill, Laura Smith, Emma Ledbrook, Olivia Ryan, Kerrie West and Daisy Leah

MENS: BEGINNERS

First Place
Rob Smith
Second Place
Adam Blackler
Third Place
Colin Saunders

Also Competed

Dan Connor, Melvyn Ansell, Tom Bishop and Jamie Allen

WOMENS: PHYSIQUE

First Place
Lorna Macdonald
Second Place
Koulla Kakouli
Third Place
Tegan Simmons

Also Competed

Nicolla Isaac

MENS: MASTERS OVER 40

First Place
Simon Reid
Second Place
Gary Wood
Third Place
Jerry Blackwell

Also Competed

Andy Lidbury and Chris Procter

MENS: MASTERS OVER 50

First Place
Garry Scales
Second Place
David Powell
Third Place
Kyriakos Menicou

Also Competed

Bob Baiker, Steve Baker and Philip Hindmarsh

WOMENS: BODYFITNESS

First Place
Donna Murphy
Second Place
Karen Nicklen
Third Place
Katherine Valentor

Also Competed

Fenya Huxley, Sylvia Sobota, Samantha Cornwell, Louise Jeffrey, Lohraine Denman

MENS: INTERMEDIATES UNDER 80kg

First Place
Dave Thomas
Second Place
Krzysztof Kozlowski
Third Place
Spencer Orchard

Also Competed

James Haddock, Tom Pereira, James Crossin and Andrew Smerdon

MENS: INTERMEDIATES UNDER 90kg

First Place
Shaun Burchell
Second Place
Joe Baxter
Third Place
Simon Thewis

MENS: INTERMEDIATES OVER 90kg

First Place
Nick Bostock
Second Place
Xavier Neau-Glaterhall
Third Place
Dan Champion

Also Competed

Alexandros Musihzadeh, Dominic Gifford and Squaddy

MENS: PHYSIQUE UP TO 174cm

First Place
Dan Galeru
Second Place
Josh Leader
Third Place
Kenolivier Gisbert

Also Competed

Trevor Blackley, Andrew Jenkins, Sam Doo, Richard Collins, Thomas Mayes, Philip Divers, Gareth Jones, Luke Wilson, Jonny Abbey, Phil Talahadas and Darran Smith

MENS: PHYSIQUE UP TO 178cm

First Place
Joe Rymell
Second Place
George Ball
Third Place
John Champion

Also Competed

Benn Grodwick, Dannis Yentumi, Robert Carpenter, Oliver Rumble, Kalbir Cheema and Adam Boyd-Brown

MENS: PHYSIQUE OVER 178cm

First Place
Romaine Hole
Second Place
Charlie Francis
Third Place
Zac Fetheringham

Also Competed

Andrew McCrea, Gareth Davies, Will Hamilton, Thomas Bass, Jamaine Donkor, Nathan Smart, Matthew Wren, Michal Rakowski, Michael Stepton, Stephen Downing, Adam Sole, Lewis Agnew, Jamie Simpson, Stephen Ash and Adam Tye

MENS: CLASSIC BODYBUILDING

First Place
Rohallah Saltani
Second Place
Zoltan Motraf
Third Place
Martins Laksevics

Also Competed

William Ibaa Wahbah, Stephen Frost, Peter Ruprich, Charles Vitta, Darren Kaufman, James Johnston, Piotr Bana and Mark Whitter

MENS: UNDER 70kg

First Place
Adam Rhys Davies
Second Place
Gregorio Arias
Third Place
Peter Steel

Also Competed

Gareth Parkman, Tristan Watkins, Karl Tibbet and George Fereos

MENS: UNDER 80kg

First Place
James Kennedy
Second Place
James Morris

Also Competed

MENS: UNDER 100kg

First Place
Kirt Elliot
Second Place
Dave McCall
Third Place
Wojchiech Frankowski

Also Competed

Tom Ramsay and Richard Munday

MENS: OVER 100kg

First Place
Luke Sandoe
Second Place
Piotr Budzinski
Third Place
George Kraveil

Also Competed

Tim Merson

Secure Online Payments