2009 Show

April 23, 2009

RESULTS

MENS: JUNIORS

First Place
Jordan Peters (Cheetahs Gym, Hove)
Second Place
Christopher Pniewski (Pinks Gym, Hastings)

Also Competed

Mark Tykva, Karwan Mirza, Jon Woodall, Neil Caswell, Dominic Fengaras, Mike Neck, Nick Hancill, Lee Davis, David Evans

MENS: INTERMEDIATES UNDER 80kg

First Place
Simon Stone (Body Tone, Weston-Super-Mare)
Second Place
Keith Hughes (Atlas Gym, Wolverhampton)
Third Place
Oviam Monzeer (Cheetahs Gym, Hove)

MENS: INTERMEDIATES UNDER 90kg

First Place
Darren Crocker (Rochester Health Club, Rochester)
Second Place
John Grigg (Sports Centre, Basingstoke)
Third Place
Dominic Gifford (Cloud 9, Isle Of Wight)

Also Competed

Mario Vaccaro, Pete Gardner, Sotonye Dokubo, Lee Greaves, Alex Prescott, Pete Burnett, Mark Maver, Darren Ford, Guy Davis

MENS: INTERMEDIATES OVER 90kg

First Place
Judah Jackson (AtlasGym, Wolverhampton)
Second Place
Rob Jones (Fitness First, Bristol)
Third Place
Periklis Theodoridis (Physique Warehouse, W. Molsey)

Also Competed

Abs Badaoui, Neal Emms, Kirt Muddle

WOMENS: BODYFITNESS

First Place
Lesley Rothera (Cheetahs Gym, Hove)
Second Place
Francesca Giacomini (Francesca's Pilates, London)
Third Place
Wendy Hollis (Ministry of Muscle, Aylesford)

Also Competed

Andrea Fitzgerald, Siti Fatimahazzahra

WOMENS: UNDER 55kg

First Place
Rene Campbell (Cheetahs, Hove)
Second Place
Caroline Williams (First Class Gym, Bridgend)
Third Place
Sue Kennedy (Zeus, Hastings)

WOMENS: FITNESS

First Place
Amanda Grant (Trimwise, Southampton)

MENS: SENIORS OVER 40

First Place
Mark Palfery (Foundation Fitness, Camberley)
Second Place
David Mckessy (Next Generation, Ipswich)
Third Place
Peter Beddoe (JJB Gym, Methyr Tydfil)

Also Competed

Eddie Freeburn, Adrian Clarke-Wills, Steve Shoesmith

MENS: SENIORS OVER 50

First Place
Alan Dean (City Fitness, Melksham)
Second Place
Shane Kelly (Fitness First, Portsmouth)
Third Place
Kevin Hopwood (Foundry Gym, Bognor)

MENS: CLASSIC BODYBUILDING

First Place
David Baker (Bob Prowse, Maidstone)
Second Place
Gavin Sutherland (Cheetahs Gym, Hove)
Third Place
Rob Brice (Ministry Of Muscle, Kent)

Also Competed

Colin Heath, James Guraly, Douglas Willcock, Darren Hallett, Jason Harding, Jake Hurn, Ryslard Tokarczyk, Lee Wilson, Rob Whiting, Gareth Hobbs, Courtney Smith, Peter Bullard

MENS: UNDER 70kg

First Place
Karl Tibbett (Cloud Nine, Isle Of Wight)
Second Place
Mark Deane (Cheetahs Gym, Hove)
Third Place
Dave Thomas (Iron Works, Swindon)

Also Competed

Simon Liversidge, David Bloch, Nishith Dalal, Mark Simmons

MENS: UNDER 80kg

First Place
Adam Allcott (Atlas Gym, Wolverhampton)
Second Place
Kris Piotrowski (New Forest Gym, Crawley)

Also Competed

Florin Olteanu, Steven Nicholls, Gary Scales, Jason Maker

MENS: UNDER 90kg

First Place
Tom Blackman (LA Gym, Bristol)
Second Place
James Room (Atlas Gym, Wolverhampton)
Third Place
Daren Oram (City Fitness, Melksham)

MENS: UNDER 100kg

First Place
Dotun Diya (Muscleworks, London)
Second Place
Bradley Burrows (Empire Sports, Bristol)
Third Place
Dan Parker (Cloud 9, Isle of Wight)

MENS: OVER 100kg

First Place
Marek Zajvald (FX Gym, Croydon)
Second Place
Robert Burton (Physique Warehouse, Hampton Court)
Third Place
Simon Timpson (Cheetahs, Hove)

OVERALL

First Place
Judah Jackson

Secure Online Payments